Stand By / ?? ????????

Sputnik Photos

Chcieliśmy pokazać codzienne życie Białorusi, gdyż sprawy pozornie dalekie od świata polityki i reżimu Łukaszenki są nieobecne w relacjach medialnych nadawanych na całym świecie.

Siedmiu fotografów różnych narodowości pojechało na Białoruś aby zobaczyć, co kryje się pod wyświechtanym określeniem ?ostatnia dyktatura w Europie?. Nie było łatwo zrozumieć ten kraj. Jak pisze Victor Martinovich w swoim eseju w książce ?Stand By? na Białorusi na każdym kroku stykasz się z przykładami podwójnego systemu, są dwa związki literatów, między 1996 a 1999 były nawet dwa parlamenty, życie jest ciężkie ale jednocześnie gdy przyjeżdżasz do Mińska, wszystko jest czyste i zadbane.

Trudno było zrobić zdjęcia, ale jeszcze trudniej było opowiedzieć cokolwiek o Białorusi po powrocie. Zająć stanowisko w sprawie Białorusi. Czy projekt fotograficzny to działanie polityczne?

Tematy poruszane przez fotografów: Puszcza Białowieska i jej miejsce w życiu społeczności nadgranicznej, biuro matrymonialne dla zagranicznych klientów, weteranki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, emigracja zarobkowa Białorusinów do USA, współczesna interpretacja II Wojny Światowej, zwycięzcy konkursów państwowych, manifestowanie przekonań poprzez modę uliczną.

Podwójna tożsamość białoruska (wpływy Wschodu i Zachodu), dwa punkty widzenia ? z wewnątrz (białoruscy artyści uczestniczący w projekcie) i z zewnątrz (zagraniczni fotografowie zaangażowani w projekt), są powodem, dla którego projekt nosi dwa tytuły, które nie są tożsame znaczeniowo. Angielskie ?Stand By? to jednoczesne powstrzymywanie aktywności i nawoływanie do działania: Powstań Białorusi! (BY jest międzynarodowym skrótem Białorusi). ??? ????????? oznacza ?Za Białoruś? i jest cytatem powielanym na propagandowych bilboardach. Na okładce książki oba tytuły nakładają się tworząc nieczytelny znak. Pozbawianie słów znaczenia przypomina działania cenzury.

Rezultatem projektu jest wystawa i książka, a towarzyszą im blog i prezentacja multimedialna. Projekt finansowany przez Europejską Fundację Kultury i MKIDN.

Fotografowie
Jan Brykczyński
Andrei Liankevich
Manca Juvan
Justyna Mielnikiewicz
Rafał Milach
Adam Pańczuk
Agnieszka Rayss

Tekst
"A Country of Borders": Victor Martinovich

Kurator
Anna Szpakowa