Title Image

Materiały prasowe

Międzynarodowy Festiwal Fotografii

Białystok INTERPHOTO – edycja 2021

Jako kontynuacja poprzednich ma na celu ugruntowanie międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń i myśli twórców ze Wschodniej i Zachodniej Europy, która umożliwia transgraniczny dialog nie tylko artystów i osób zainteresowanych fotografią, ale również szerokiej publiczności. W ramach wydarzenia trwającego ponad miesiąc, przedstawiamy Państwu zarówno profesjonalnych twórców badających nowe obszary fotografii i mediów pokrewnych, jak również fotografię pojmowaną jako prosty przekaz wizualny, dostępny każdemu. Gościć będziemy znanych artystów z Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy; dyrektorów festiwali fotograficznych, jurorów i krytyków z Austrii, Białorusi, Estonii, Finlandii, Filipin, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W prezentacji Grand Prix przedstawimy projekty artystów z całego świata, a 10-ciu z nich weźmie udział w wystawie finałowej.

 

W ramach tegorocznej edycji zaplanowaliśmy udział ponad 200 artystów, udział weźmie 12 kuratorów, 14 jurorów. Odbędzie się: 25 wystaw, 4 pokazy filmów, przegląd Portfolio Review, konkursy: INTERPHOTO GRAND PRIX, Street Art, pokaz zdjęć z muzyką na żywo, panel naukowy dotyczący twórczości Witkacego, wykłady i prelekcje, spotkania autorskie (30), warsztaty fotograficzne, konferencja prasowa w streamingu o zasięgu międzynarodowym, uroczysta inauguracja z udziałem publiczności, gości, artystów, władz województwa i miasta, kuratorów, krytyków, wydawców; piknik i spacer fotograficzny. 

 

Głównym tematem festiwalu, niezależnie od edycji jest GRANICA, ze wszelkimi przynależącemu temu hasłu wymiarami od Genius Loci po obszary  indywidualnego doświadczenia w płaszczyźnie duchowej czy eksperymentalnej.

 

Główny temat „Dychotomia. Wschód i Zachód”, oparty będzie na analizie historyczno-wizualnej wpływu polskiej sztuki zarówno na „wschód” jak i na „zachód”. 

MATERIAŁY PRASOWE DO POBRANIA