Title Image

Georgs Avetisjans

Krunk. The Crane that flew over the Fatherland

Georgs Avetisjans

Krunk. Żuraw, który przeleciał nad Ojczyzną

2005 - dzisiaj

To opowieść o moim ojcu, naszych genach, ormiańskiej diasporze na Łotwie i w Gruzji oraz historii kraju moich przodków w Gruzji i Armenii. „Krunk“ po ormiańsku oznacza „żuraw“. Jest symbolem tęsknoty za ojczyzną, pieśnią wędrowców wyrażającą powszechny los ormiańskiej ludności. Skomponowana przez Komitasa i śpiewana od wieków stała się na wpół oficjalnym hymnem narodowym, hymnem pragnienia i smutku.

Gdy mając sześć miesięcy straciłem ojca, wraz z nim przepadł mój ówczesny kontakt z naszą narodową tożsamością. Byliśmy wtedy jedyną rodziną o pochodzeniu ormiańskim w okolicy, więc zostałem zasymilowany. Mimo to wierzę, że duch Armenii żyje we mnie i to tam mogę znaleźć swoje najgłębsze korzenie. To prawda, że urodziłem się na Łotwie, ale czy jest ona moją prawdziwą ojczyzną? Czy mogę wrócić do kraju pradziadka, by zapuścić korzenie w armeńskim gruncie? Tyle pytań bez odpowiedzi skłoniło mnie, bym zapytał samą ziemię Armenii – bym zasadził w niej żołądź jednego z naszych łotewskich dębów. Czy zakorzeni się tam i wzrośnie? Tylko czas pokaże.

Georgs Avetisjans

Georgs Avetisjans – autor książek, fotograf i projektant z Łotwy pochodzenia ormiańskiego. Ukończył Uniwersytet w Brighton w Wielkiej Brytanii z tytułem naukowym magistra fotografii. Przez siedem lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jest laureatem licznych nagród, a jego prace prezentowano w wielu galeriach na świecie. W lipcu 2018 roku, w trakcie trwania Les Rencontres d’Arles we Francji, opublikował swoją pierwszą książkę pt. „Homeland. The Longest Village in the Country”, którą wydał oficjalnie w listopadzie wraz z ekspozycją w Łotewskim Muzeum Fotografii w Rydze.

dostępność Wystawy

Muzeum Archidiecezjalne, Warszawska 48 Wystawa dostępna 27.09.2019 – 25.10.2019, pn.-wt. - godz. 9.00-13.30, śr. - godz. 13.00-17.30, czw.-pt. - godz. 9.00-13.30. W soboty i niedziele nieczynna. W przypadku zorganizowanych grup zwiedzanie jest możliwe także w innych, poza deklarowanymi, godzinach - po wcześniejszym zgłoszeniu grupy. Wstęp wolny