Festiwal INTERPHOTO jako biennale funkcjonuje od 2013 r. Jest rozpoznawalnym wydarzeniem interdyscyplinarnym, popularyzującym nurty współczesnej fotografii z naciskiem na zjawiska artystyczne Polski oraz krajów Europy środkowo-wschodniej. Istotnym elementem jest wątek edukacyjny związany z zagadnieniami społecznymi i historycznymi. Dlatego promujemy wystawy przybliżające zdarzenia zachodzące w naszym kraju i państwach sąsiadujących, które mają wpływ na rozwój sztuki światowej.
„Kolekcjonowanie Światów”- temat przewodni INTERPHOTO 2024 analizuje historyczno-wizualny wpływ polskiej sztuki na wschód i zachód Europy poprzez perspektywę kolekcjonowania umocowaną w zbiorach muzealnych i prywatnych zestawionych w dialog z pokazami artystycznych projektów indywidualnych. Jako uzupełnienie tej perspektywy przybliżamy publiczności sprofilowanie polskich festiwali fotograficznych poprzez ich prezentacje w kontekście tematu przewodniego.
W ramach wydarzenia trwającego ponad miesiąc przedstawimy Państwu zarówno profesjonalnych twórców badających nowe obszary fotografii i mediów pokrewnych, jak również fotografię pojmowaną jako prosty przekaz wizualny, dostępny każdemu. Zaprezentujemy znanych artystów z Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz z innych państw Europy i świata. Będziemy gościć dyrektorów festiwali fotograficznych, jurorów i krytyków z Austrii, Białorusi, Estonii, Filipin, Litwy, Niemiec, Polski, Węgier, i Włoch. W prezentacji Grand Prix przedstawimy projekty artystów z całego świata, a 10 z nich weźmie udział w wystawie finałowej.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu zaplanowaliśmy pokazy ponad 200 artystów, bezpośredni udział około 100 z nich oraz 17 kuratorów i 15 jurorów z zagranicy. Odbędzie się: 30 wystaw, 3 warsztaty, 4 pokazy filmów w kinie sieci Helios, innowacyjny, hybrydowy przegląd Portfolio Review, konkursy: INTERPHOTO GRAND PRIX, Street Art, Fotografii Młodych, pokaz zdjęć z muzyką na żywo, panel naukowy dotyczący sprofilowania polskich festiwali fotograficznych, 5 wykładów i prelekcji, spotkania autorskie (28), konferencja prasowa w streamingu o zasięgu międzynarodowym, uroczysta inauguracja z udziałem publiczności, gości, artystów, władz województwa i miasta, kuratorów, krytyków, wydawców; piknik i spacer fotograficzny.
Głównym tematem festiwalu, niezależnie od edycji jest GRANICA, ze wszelkimi przynależącemu temu hasłu wymiarami od Genius Loci po obszary indywidualnego doświadczenia w płaszczyźnie duchowej czy eksperymentalnej.
Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Podlaskie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies oraz zgadzasz się z Polityką Prywatności Białystok Interphoto. Dowiedz się więcej.