Title Image

ITF OPAVA

Made in Opava 2

ITF OPAVA

Made in Opava 2

Polscy studenci Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie

Kuratorzy wystawy: Vladimír Birgus i Michał Szalast, współpraca Ondřej Durczak 
i Václav Podestát.

Wystawa Made in Opava 2 swobodnie nawiązuje do znacznie większej wystawy Made in Opava, która, na początku tego roku, została zaprezentowana w Muzeum Historii Katowic. Obejmuje wybór prac współczesnych polskich studentów Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Wśród wystawiających jest kilku studentów z Białegostoku, na przykład: Katarzyna Hanusz-Oleksy, Aleksandra Śmigielska, Artur Reszko i Maciej Jencz.

Kiedy, w 1990 r., powstał Instytut Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, we wszystkich krajach postkomunistycznych w Europie można było studiować fotografię, jako odrębny przedmiot, tylko na dwóch uniwersytetach - na FAMU w Pradze oraz na Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Edytorskiej w Lipsku. Stopniowo udało się zbudować ITF jako szanowaną instytucję, która ma studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie oraz akredytację na habilitacje docentów oraz mianowanie profesorów. Prawie połowa uczniów ITF pochodzi dziś z zagranicy, głównie ze Słowacji, a jeszcze więcej z Polski, wśród pedagogów jest trzech Polaków - Jan Brykczyński, Rafał Milach i Michał Szalast. Wielu polskich absolwentów i studentów zdobyło już znaczącą pozycję nie tylko na polskiej, ale także na międzynarodowej scenie fotograficznej.

Wśród głównych powodów, dla których ITF przyciąga tak wielu studentów różnych generacji i narodowości, jest także nieformalna przyjazna atmosfera, w której nie ma miejsca na niepotrzebny dystans między nauczycielami a uczniami lub różnice językowe i kulturowe, natomiast jest dużo miejsca na wzajemną inspirację i pomoc, szacunek i przyjaźń. Ludzie, którzy wcześniej się nie znali, podczas studiów w Opawie, często zaprzyjaźniają się na całe życie..

Wystawie Made in Opava towarzyszy także udźwiękowiona projekcja oraz ekspozycja studenckich książek fotograficznych i teoretycznych prac dyplomowych. Dostępny jest również 96-stronicowy, polsko-angielski, katalog.

dostępność Wystawy

Galeria Sleńdzińskich, ul. L.Waryńskiego 24a / Ekspozycja będzie czynna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godzinach od 11.00 do 17.00.  Wystawa będzie czynna w dniach 27.09 – 03.11.2019. Wstęp bezpłatny