Września to małe, nieco ponad 30-tysięczne miasto położone w województwie wielkopolskim 50 km na wschód od Poznania. Od początku XX wieku znana szerzej w Polsce za sprawą Strajku Dzieci Wrzesińskich. W późniejszych latach rozgłos przyniosła jej fabryka głośników Tonsil. Miasto znajduje się na ważnym szlaku komunikacyjnym, a na terenie gminy prężnie działa wiele fabryk. W skrócie tyle. Września nie jest więc charakterystycznym miejscem na mapie kraju, to raczej – Zwyczajne miasto – jak nazwał je Wojciech Wilczyk autor najnowszej odsłony Kolekcji Wrzesińskiej, która w tym roku obchodzi swoje 15-lecie. Autorki i autorzy Kolekcji Wrzesińskiej, za pośrednictwem wydanych do tej pory piętnastu książek fotograficznych, w których zgromadzono 1225 fotografii, dali nam klucze do miasta niezwykłego. Teraźniejszością miesza się tu z przeszłością, rzeczywistość z fikcją, oczywiste z zaskakującym. Każda z tych realizacji jest indywidualnym autorskim spojrzeniem na miasto, pozwalającym odkrywać je we wciąż nowych kontekstach. Wspólnie tworzą wciągającą wielowątkową opowieść o mieście, które choć małe, ma wiele twarzy. Trudno też oprzeć się wrażeniu, że im więcej projektów przybywa, tym więcej historii czeka jeszcze na odkrycie. Kolekcja Wrzesińska, pomimo 15 lat realizacji, to nadal jedyny tego typu projekt rezydencji fotograficznej w Polsce. Namacalny dowód na to, jak elastycznym i przydatnym medium jest fotografia, w kontekście dokumentowania miasta i jego społeczności. Przykład wart naśladowania, bo przecież każde miasto ma własne niezwykłe oblicze, które warto odkryć i zachować dla przyszłych pokoleń.
Karol Szymkowiak – kurator wystawy i Kolekcji Wrzesińskiej
Bogdan Konopka, Andrzej Jerzy Lech, Mariusz Forecki, Nicolas Grospierre, Zbigniew Tomaszczuk, Katarzyna Majak, Adam Lach, Rafał Milach, Filip Springer, Zuza Krajewska, Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke, Maksymilian Rigamonti, Maciej Jeziorek, Karolina Jonderko, Wojciech Wilczyk
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni. Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji. W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.
Fotograf i animator kultury, kurator Kolekcji Wrzesińskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2023). Wykładowca fotografii w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W latach 2016 – 2019 członek i wiceprezes Stowarzyszenia Fotspot. W latach 2011 – 2015 członek wrzesińskiej Grupy Fotodialog, współorganizator Festiwalu Fotodialog. Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Zdobywca nagród i wyróżnień fotograficznych. Autor m.in. cykli: 0169-8629 5223-01750 (2024), C'è Sempre un Tango (2018), Nieruchomi podróżnicy (2013).
Wojciech Wilczyk, Rafał Milach, Zuza Krajewska, Adam Lach
Kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1M, Wystawa dostępna: 26.09-13.10.2024, pon.-pt. 14:00-18:00, wstęp bezpłatny.