Title Image

Evgeniy Pavlov

Total Photography (1990 - 1994)

Evgeniy Pavlov

Total Photography (1990 - 1994)

Kurator: Valentyn Odnoviun

Evgeniy Pavlov (1949, Charków) to ukraiński artysta zajmujący się głównie fotografią. W 1971 roku Pavlov współzałożył w Charkowie grupę fotografów o nazwie “Vremia”, która stała się jedną z głównych sił napędowych do rozwoju fotografii konceptualnej w byłym Związku Radzieckim. W swojej karierze artystycznej Pavlov eksperymentował z różnymi technikami i stylami fotograficznymi, używając zarówno szerokiego jak i panoramicznego obiektywu, popularnych wśród fotografów w Charkowie nakładek, fotomontażu i innych technik transformacji obrazu. Wystawa przedstawia zbiór prac Pavlowa z cyklu “Total Photography” z okresu 1990-1994, w którym autor przeciwstawia się ograniczeniom dyskursu sztuki fotografii. Obraz postrzegał jako początek wyrazu artysty a nie jedynie efekt końcowy mechanicznego procesu. Podstawą do tworzenia alternatywnej rzeczywistości były negatywy. Następnie manipulując nimi, Pavlov tworzył nowe warstwy i fotomontaże, zamieniał powierzchnię obrazu poprzez zarysowanie, kurz, dodanie koloru, deformację, poszukując w ten sposób nowych form ekspresji i przekraczając granice w sztuce fotografii. Postrzega ją bowiem jako źródło możliwości wyzwolenia dla artysty i swobody interpretacji dla odbiorcy. Cykl “Total Photography” był częściowo wystawiany w Centrum Sztuki Współczesnej w Cincinnati, USA, w 1991, galerii sztuki “Lichtblick” w Kolonii, Niemcy, w 1993, i podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie, Słowacja, razem z pracami Borisa Mikhailova w 1994. Po raz pierwszy cały cykl pokazany był w 1994 roku.

Evgeniy Pavlov

Evgeniy Pavlov urodzony w 1949 roku to ukraiński fotograf z Charkowa. Fotografią zajmuje się od późnych lat sześćdziesiątych, używając różnych technik takich jak ręczna koloryzacja czy kolaż. Jest jednym ze współzałożycieli nieoficjalnej grupy fotografów o nazwie Vremya, powstałej w 1971 w Charkowie, na Ukrainie. Grupa ta zasłynęła z prowokacji i konceptualizmu, który był niezgodny z ówczesną propagandą i wyróżniał się na tle innych działań artystycznych tego okresu. W latach dziewięćdziesiątych, Evgeniy Pavlov rozpoczął pracę nad projektem zatytułowanym Total Photography, w którym wykorzystywał wszystkie znane mu techniki przetwarzania obrazu. Jako jeden z nielicznych reprezentantów swojego pokolenia, nadal pracuje nad rozpoczętym kilka dekad wcześniej projektem. W 1994 Total Photography zaprezentowano w Zimmerli Museum at Rutgers University, CAC and University of Cincinnati, University of Kentucky, USA. Ostatni raz wystawę można było podziwiać podczas Paris Photo 2018 we Francji.

Dostępność Wystawy

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki, ul. Odeska 1, wystawa dostępna do 18.10.21, Wt-Śr 8:30-16:00, Czw-Ndz 11:30-17:00