Title Image

Lena Kocutar

Höfn_Maribor

Lena Kocutar

Höfn_Maribor

Na przestrzeni dwóch milionów lat, licząc od czasów najwcześniejszych migracji i ekspansji, człowiek skolonizował większość planety. Jest najbardziej inwazyjnym spośród szacowanych ośmiu milionów gatunków roślin i zwierząt, żyjących obecnie na planecie.

Höfn (64.2497° N, 15.2020° W) to miasto położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Islandii. Po islandzku höfn oznacza „port”. Jego rozwój w XX wieku napędzał przemysł rybny, który po dzień dzisiejszy pozostaje główną dziedziną gospodarki tego regionu. Skinney-Thinganes jest nie tylko najważniejszą firmą zajmującą się połowem i przetwórstwem ryb w Höfn, ale też jednym z największych przedsiębiorstw w kraju. Zasadniczą część połowów stanowi homar, dlatego też każdego lata w tym mieście obchodzone jest święto homara.

Maribor - W XIX wieku kolej łącząca Wiedeń z Triestem, dotarła też do Mariboru w Słowenii (46.5547° N, 15.6459° E). Wtedy to rozpoczął się etap rozwoju miasta i ekspansji przemysłu. Produkcję napędzała tania siła robocza i energia pozyskiwana z hydroelektrowni. W czasie wojny okupowany przez nazistów, którzy wykorzystywali infrastrukturę do produkcji na potrzeby wojska, Maribor był wielokrotnie bombardowany przez lotnictwo alianckie. Całkowicie zniszczono zarówno środki produkcji, jak i most kolejowy, miasto legło w gruzach. Jego odrodzenie po wojnie ułatwiła nacjonalizacja przemysłu. Wraz z upadkiem Jugosławii, Maribor stopniowo przekształcał się w miejsce, z jakiego jest aktualnie znany - postindustrialne miasto. Höfn i Maribor – pomimo różnic kulturowych i dzielących je 22° długości geograficznej, oba miasta połączyło podobieństwo przestrzeni architektonicznej, tworząc rodzaj industrialnej rzeczywistości ponad granicami.

Lena Kocutar

Lena Kocutar, urodzona w Mariborze, w Słowenii. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie studiuje sztukę i estetykę na Bard College Berlin. Jej prace oparte są na researchigu, artystka eksploruje różne formy medialne, takie jak wideo-art, fotografia czy performance.

dostępność Wystawy

Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Warszawska 79A. Wystawę można oglądać od 26 września do 26 października br. od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19 oraz w soboty 9-14. Wstęp wolny