Title Image

Przemysław Zajfert

Na wieki wieków

Przemysław Zajfert

Na wieki wieków

Heliografie dla moich synów

3 gramy asfaltu syryjskiego rozpuścić w 15 ml olejku lawendowym. Kilka dni poczekać. Emulsję nanosić pędzelkiem na blachy cynowe. Suszyć, okolo 20 minut na rozgrzanej płycie żeliwnej. Naświetlać w słońcu od dwóch do trzech dni. Emulsję asfaltową która nie stwardniała wypłukać terpentyną lub olejkiem lawendowym.

Joseph Nicéphore Niépce nazwał ten proces heliografią. Opisał go w „Notice sur l’Héliographie” z 1829 roku. Jest to pierwszy proces fotograficzny umożliwiający trwałe zapisanie na płycie metalowej obrazu rzeczywistości, powstąjacego w ciemni optycznej (camera obscura).

camera obscura 2005/1-∞ (z Burkhardem Waltherem)

Chciałbym Panstwa bardzo serdecznie zaprosić do wziecia udzialu w tym ogólnoświatowym projekcie. Co tydzien sa licytowane na płaszczyznie ebay dwie kolejne liczby, ktore markują dwa miejsca na pudelku o wymiarach 18x13x3 cm. Wewnątrz na tylnej sciance jest przyklejony czarno-biały nienaświetlony film. Dwie osoby, które wygrały licytację otrzymują po kolei pudełko, nakłuwaja w naznaczonym miejscu otworek, naświetlając w ten sposób swoją część filmu. Powstaje jedna fotografia, zrobiona przez dwóch ludzi, w dwóch róznych miejscach na świecie. Wywołany film, kamera, przysłane teksty i opakowania pocztowe są po zdigitalizowaniu i umieszczeniu na stronie internetowej (camera-obscura-1-inf.net) niszczone.

Przemek Zajfert

Przemek Zajfert – Rocznik 59, zamieszkały w Stuttgarcie. Samouk. Artysta ulicy. W jego partycypacyjnych projektach (camera obscura 2005/1-∞, the 7th day) wzieło do dzisiaj udział około 15000 osób. Od kilkunastu lat podróżuję z czarnym sześcianem o wymiarach 2x2x2m po Europie. Umieszcza go w miejscach publicznych, na targowiskach lub promenadach. Sześcian ten, jest jego galerią, miejscem pracy i jednoczesnie magicznym miejscem zapraszającym przypadkowych przechodniów na krótkie ale intensywne spotkanie.

dostępność Wystawy

Galeria Białostockiego Teatru Lalek, ul. Kalinowskiego 1 – dostępność wystawy: poniedziałek: nieczynna, wtorek i środa: 8:00 - 12:00, czwartek i piątek: 8:00 - 12:00 i 15:30 - 19:00, sobota: 15:30 - 19:00 oraz na godzinę przed spektaklem 
niedziela: na godzinę przed spektaklem w dniach 28.09.2019. Wystawa czynna do 03.11.2019.