Title Image

Vitus Saloshanka

Podróż Niemnem

Vitus Saloshanka

Podróż Niemnem

Podróż Niemnem jest owocem trzyletniej pracy na Białorusi, Litwie i w Rosji. Obiektyw podążąjącego nurtem rzeki Vitusa Saloshanki uchwycił zmieniający się krajobraz w polityczno-historycznym kontekście regionu. Trzy części wystawy przedstawiają efekty zmian politycznych w środowisku podmiejskim i miejskim. Czarowne zachody słońca przybierają w różane barwy dzikie bagna Białorusi i kontrastującą z nimi betonową dżunglę Kaliningradu. Białoruska część dorzecza jest krajem niemal bezludnym, zaginionym w czasie, gdzie rolnicze zwyczaje i narzędzia przypominają minione dzieje. Choć pola wypełniają kłosy zbóż, mieszkańcy zbierają się wokół odwiedzającej czasem okoliczne wsie ciężarówki, aby kupić chleb. Jednak przyrodę, a zwłaszcza bagna i lasy bliskie źródła Niemna, cechuje dzikość niezwykła na kontynencie europejskim. Portrety z Kaliningradu przedstawiają młode pokolenie, niemal zawsze w schludnych mundurach, podczas gdy grupki cywilnej młodzieży obserwują zachodzące nad blokowiskami słońce bądź bawią się na niemalowanych od dziesięcioleci podwórkach. Wojskowe nastroje panują nie tylko nad miejską scenerią, wnikają także do codziennego życia. Obwód kaliningradzki jest odcięty od Rosji właściwej, przez co sprawia wrażenie, jakby wznosił mur z betonu, by odgrodzić się nim od Europy. Litewska część fotograficznej podróży wprowadza do wystawy trochę humoru, sumiennie dokumentując niecodzienne ulokowanie koszy do koszykówki: od wiejskich szop i garaży po odosobnione, puste pola. Niemniej jednak artysta dostrzega wojskową ciężarówkę na cichym placu przed kościołem i stare działo artyleryjskie, zdobiące wjazd do miasteczka. Trzy kraje, zachwycająca natura, bieg rzeki, nowe pokolenie – wszystko to przywodzi na myśl nadzieję, przyszłość, odrodzenie. Lecz uchwycony obiektywem Vitusa Saloshanki element militarny wskazuje na głębszy problem, związany zarówno z przeszłością tego obszaru, jak i obecnymi napięciami. Wystawa przygotowana z pomocą programu rezydencyjnego dla artystów festiwalu KAUNAS PHOTO.

Kuratorem wystawy jest Mindaugas Kavaliauskas.

Vitus Saloshanka

Vitus Saloshanka (urodzony w 1974 roku w Mińsku, Białoruś) – fotograf; od 2001 pracuje w Niemczech. Jego prace były wystawiane między innymi w Muzeum Sztuki w Mülheim an der Ruhr (Museum of Arts Müllheim/Ruhr) i na Visual Gallery, zorganizowanej w trakcie targów Photokina w Kolonii. W 2011 otrzymał od fundacji Kulturwek VG Bild-Kunst grant na zrealizowanie swojego projektu „high hopes“, a rok później został nominowany do nagrody „Dummy Award 2012“ na festiwalu Photobook w Kassel. Jego pierwsza opublikowana nakładem własnym książka, „high hopes“, została wybrana do Authors Book Award w Arles, a w latach 2012-14 znalazła miejsce na wystawach książek w Amsterdamie, Brighton, Dortmundzie, Dublinie, Helsinkach, Malmö, Paryżu i w Tokio.

dostępność Wystawy

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Pałac Branickich ul. Kilińskiego 1,  dostępność wystawy: poniedziałek- czwartek 8-20, piątek 8-16, sobota 9-14 w dniach 26.09.2019 – 25.10.2019. Wstęp wolny