Title Image

Andrei Liankevich

Process Belarus2020

Andrei Liankevich

Process Belarus2020

Fotografie w projekcie stworzyłem jako obywatel. Fotografowanie na ulicach Mińska w okresie czerwiec-listopad 2020 pomogło mi wyzbyć się strachu, nauczyło odwagi. Odwaga polega na byciu subiektywnym i stawaniu po właściwej stronie, ponieważ kiedy jesteś ścigany, niczym zwierzyna, przez ludzi w czerni, zapominasz o etycznym kodeksie dziennikarza do czasu pokoju. Odwaga to wyjście na ulicę z aparatem, ze świadomością, że możesz zostać aresztowany dużo wcześniej niż protestujący, ponieważ to co robisz to nie tylko zdjęcia, ale dokumentacja zbrodni przeciwko nieuzbrojonym ludziom. Fotografie przedstawiają wzajemną pomoc o ogromnej skali. O tych wydarzeniach powstaną książki: o kierowcach ratujących ludzi na ulicach, mieszkańcach dających schronienie protestującym w swoich mieszkaniach, ratując ich przed podstrzeleniem, pobiciem, zamordowaniem… Fotografie ukazują rodziny i przyjaciół, z którymi umocniliśmy więzy, podczas niedzielnych marszy i rozmów telefonicznych: po zamieszkach zawsze zdzwanialiśmy się, aby dowiedzieć się czy wszystko jest w porządku. Fotografie te opowiadają o ludziach uczciwych i odważnych, którzy przez ponad 180 dni nadal wychodzili na ulice.

Andrei Liankevich

Andrei Liankevich

Jego prace były wystawiane na ponad 60 wystawach w Europie, Azji i USA, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wiedniu, w Galerii Zachęta w Warszawie czy podczas III edycji European Month of Photography w Berlinie. Jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych. Współpracował z "European Press Photo Agency" (EPA), “Anzenberger agency” oraz z niezależną białoruską gazetą "Nasza Niwa". Jego prace zostały opublikowane w międzynarodowych mediach, takich jak The New York Times, Le Figaro, Newsweek, Die Zeit, Spiegel, GEO, Vanity Fair, Reader's Digest oraz International Herald Tribune. W 2012 roku Andrei został uznany jednym z 15 najbardziej wpływowych artystów Białorusi w latach 2000-2010. W 2010 r. opublikował swoją pierwszą książkę "Pagan", o białoruskich tradycjach pogańskich.

Dostępność Wystawy

Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1 – dostępna do 17.10.21, Wt-Śr 8:00 – 12:00, czw-pt 8:00 – 12:00 i 15:30 – 19:00, so 15:30 – 19:00 oraz na godzinę przed spektaklem, ndz na godz. przed spektaklem