Title Image

Ania Ready

Histeryczki

Ania Ready

Histeryczki

Ta seria zdjęć jest reakcją fotograficzną na tekst o tym samym tytule napisany przez zapomnianą, trójjęzyczną pisarkę polskiego pochodzenia Zofię Gaudier-Brzeską (1872-1925), która zmarła w szpitalu dla psychicznie chorych w Wielkiej Brytanii. Powieść opowiada o losie emigrantki z Galicji w Europie Wschodniej, która podróżuje na zachód do Paryża, Nowego Jorku i Londynu w poszukiwaniu pracy i co ważniejsze, by móc zaspokoić swoje ambicje twórcze i zostać pisarką. Surowe reguły społeczeństwa patriarchalnego, brak perspektyw, bieda i rozczarowanie doprowadzą ją do skraju wytrzymałości psychicznej – wywołują histerię, którą w tamtym okresie nazywano załamaniem nerwowym. Ania Ready wykorzystuje performatywny charakter schorzenia, by wykrzyczeć tragizm losu utalentowanych, ale pozbawionych możliwości samorealizacji kobiet, dla których obłęd był jedyną ucieczką od beznadziei życia. Za pośrednictwem wcielania się i odgrywania ról, Ania odtwarza skrajne emocje, które wywołane zostały przez ekstremalne warunki życia. Jej subtelne i refleksyjne spojrzenie na kobiecą wrażliwość kwestionuje historyczne ujęcia histeryczek w fotografii, które zazwyczaj były wykorzystywane na własne potrzeby przez męskich lekarzy.

Ania Ready

Ania Ready fotografka polskiego pochodzenia, która od 2004 roku mieszka w Wielkiej Brytanii. Z wykształcenia jest literaturoznawcą, studia w tym zakresie ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie kształciła się na wydziale polonistyki i anglistyki. Jej prace fotograficzne podejmują zagadnienia związane z poczuciem bliskości i alienacji, pamięcią i jej utratą, kruchością psychiczną oraz poetyką istnienia. Ania prezentowała swoje fotografie na wystawach solowych i grupowych m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Oksfordzie, Pitt Rivers Museum, Galerii Fotograficznej w Glasgow, Galerii Humanit'Art w Szwajcarii, LoosenArt we Włoszech, festiwalu fotograficznym w Auckland w Nowej Zelandii oraz podczas Riga Photomonth na Łotwie.

Dostępność Wystawy

Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Warszawska 79A – wystawa dostępna do 22.10.2021, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00. Wyjątkowo czynna 25-26.09.21 w godz. 10:00-16:00