Title Image

Paweł Żak

Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury

Paweł Żak

Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury

Czyste, jednolite, minimalistyczne tło, stanowiące bazę dla całego cyklu martwych natur skomponowanych przez Pawła Żaka z niezwykłą starannością, potęguje siłę wyrazu tych wysmakowanych fotografii. Najczęściej głównymi punktami są pojedyncze przedmioty – różowe baloniki, kwitnąca gałązka, bochenek chleba, muszelki, flaga. Te wyalienowane z kontekstów, z czasu i przestrzeni przedmioty dają ogromne pole do indywidualnych interpretacji. Bo w fotografiach Pawła Żaka z cyklu „Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury” każdy najmniejszy detal ma znaczenie i urzeka wieloznacznością. Istotę martwej natury w fotografiach Pawła Żaka zdaje się stanowić warstwa symboliczna, starannie podkreślona poprzez zastosowanie minimum środków. Autor, od wielu lat tworzący cykle martwych natur, jest doskonale zorientowany w historii sztuki i czerpie z najlepszych wzorów – malarstwa holenderskiego, sztuki japońskiej, sztuki abstrakcyjnej i, będąc niezwykle wrażliwym twórcą, kreuje własne, pełne odniesień fotografie, dopracowane w każdym detalu. Bowiem w tym procesie twórczym najpierw powstają precyzyjne szkice na papierze, następnie tworzone są kompozycje, które Paweł Żak rejestruje aparatem fotograficznym i nie ma tu miejsca na żadną pomyłkę, bo każde zdjęcie to jedna klatka, bez ingerencji w samą fotografię.

Oglądanie zdjęć z tego cyklu daje jednocześnie ukojenie i pobudzenie. Ukojenie od natłoku bodźców wizualnych, którego każdy z nas doświadcza codziennie. Pobudzenie, bo nasz umysł dostaje impuls do kreowania własnych interpretacji, pozbawionych literalnego przekazu.

Paweł Żak

Studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Wyższym Studium Fotografii ZPAF. Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998. W jego twórczości można wyróżnić dwa nurty: fotografii inscenizowanej o charakterze symbolicznym i minimalistycznej kompozycyjnie fotografii będącej studiami z natury najczęściej roślin, owoców, czasem pejzażu . Wiele jego prac powstaje przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki. Najbardziej znane serie jego prac to „Opowieści” i „Bez tytułu” – fotografie martwych natur i kwiatów. Szczególnie ważnym w twórczości artysty był cykl „Bliski znajomy” – cykl zdjęć autoportretowych. Prezentowane na wystawie prace są częścią powstającego od 2008 roku obszernego cyklu wydanego w 2017 roku pod postacią albumu. Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in na festiwalu w Arles w 2004 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu,Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

Reprezentowany przez 6x7 Leica Gallery Warszawa.

Dostępność Wystawy

Galeria Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5 / dostępna do 31.10.2021, czynna od wtorku do niedzieli (bez poniedziałku i soboty) od godz. 11:00 do 17:00, wyjątkowo czynna 25.10.2021, 11:00 – 17:00