Title Image

Sigrid Viir

Sigrid Viir

Słodkie uśmiechy i Kije Golfowe

Tytuł pracy “Sweet Smiles and Golf Clubs” (“Słodkie uśmiechy i Kije Golfowe) pochodzi ze wstępu filmu Michaela Haneke “Funny Games”. Tytuł “funny game” niespodziewanie nabiera nowego znaczenia. Słodkie uśmiechy są po to by nas zwieść a kije golfowe okazują się niebezpieczną bronią. Cykl fotografii skłania odbiorcę do rozważań na temat cienkiej granicy pomiędzy zabawą a przemocą. W którym momencie jedno przeradza się w drugie? Jakie żarty są dozwolone w dzisiejszym społeczeństwie. Obrazy są celowo neutralne, aczkolwiek ta neutralność jest zwodnicza, jak niektóre uśmiechy. Jako odbiorca sam dokonujesz wyboru.

Snapshot Photos on the Moon, Black holes Filled with Sugar Cube, Snowball as a Noble Gift, Polish Apple in a Lift

W swojej twórczość artystycznej Sigrid Viir często pokazuje swoje fotografie i instalacje w formie rzeźb. Trzyczęściowa instalacja “Snapshot Photos on the Moon, Black Holes Filled with Sugar Cubes, Snowball as a Noble Gift, Polish Apple in a Lift" tworzy wizualną narrację, w centrum której znajduje się egzotyczne pragnienie. To opowieść z nutą absurdu, która porusza istotne zagadnienia polityczne. Fotografia ma moc przekształcania rzeczywistości a egzotyka to niekończące się źródło, które możemy ciągle pomnażać i wykorzystywać na wiele sposobów.

Dzięki uprzejmości artystki i Galerii Temnikova & Kasela

Sigrid Viir

Sigrid Viir- ukończyła Wydział Fotografii na Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych, zdobywając tytuł licencjata w 2009. Studiowała sztukę mediów na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Karlsruhe, Niemcy w latach 2007-2009. W 2009 roku otrzymała nagrodę Young Artist Award przyznawaną przez Estońską Akademię Sztuk Pięknych a także stypendium imienia Eduarda Wiiralt. W 2011 roku została nominowana do Nagrody Köler, w 2012 nagrodzona podczas PULSE Art Fair, a w 2012 i 2020 otrzymała Annual Art Award Estońskiego Funduszu Kulturalnego. Viir jest jedną z założycielek Visible Solutions LLC. Prace artystyczne Viir znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Estonii.

Dostępność Wystawy

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki, ul. Odeska 1, wystawa dostępna do 18.10.21, Wt-Śr 8:30-16:00, Czw-Ndz 11:30-17:00